Adószám: 18617869-1-11
Cím: Császár, Kisfaludy S. u. 5.
ÖTE elnök: Akóts László tel.: +36307527775
Parancsnok: Potyondi Szilárd tel.: +36303558817
Facebook oldal: https://www.facebook.com/csaszarionkentestuzolto.egyesulet
A Császári Önkéntes Tűzoltó Testület 1889. október 27-én alakult meg, megszervezője és alapítója Mészáros Miklós református igazgató-tanító volt. Ekkor 56 tagból állt, akik közül 3 hivatalnok volt, 7 iparos és 46 földműves. 339 házra, 2384 lakosra 2 állandó lófogattal, 1 lajtkocsival, 3 db fecskendővel, 87 tömlővel és 3 tömlőcsavarral rendelkeztek.
Szükség is volt az egyesület létrehozására, munkájára, hiszen a falu története során több jelentős tűzeset is bekövetkezett.
Az önkéntes tűzoltóságok sorában az elsők között alakultak meg, kezdték meg a munkájukat. Az I. világháború alatt is folyamatosan működtek, védték a községet a vörös kakastól. A két világháború alatt is írásos nyomai vannak, dokumentumokkal bizonyítható, hogy az egyesület működött.
Az első elnök Hörömpöli Mihály községi jegyző volt, majd őt Szakáll Rezső szintén főjegyző követte, majd Kóczán Béla aljegyző. Közben a házak száma és a lakosság is gyarapodott, valamint a tűzoltó eszközök, felszerelések is.
A háború utáni években ahogy több faluban, Császáron is minden nyáron, kb május közepétől, augusztusig tűzjelző és beavatkozó szolgálatra voltak kötelezve a falu lakói. Akinek lova volt a faluban, minden évben minimum 24 órás, azaz éjjel-nappali ügyeletet volt köteles ellátni, szolgálni. A lovakat nem lehetett leszerszámozni, csak a zablát lehetett levenni. A kocsin 1 szántóekét kellett tartani, mellyel tűz esetén égő gabonatáblát körbe lehetett szántani, ezzel mérsékelve a tűz elterjedését. Ezzel egyidőben a katolikus templomtoronyban 2 fő teljesített szolgálatot. Tűz esetén az egyik megkongatta a harangot, míg a másik elszaladt értesíteni tűzoltó szertár ügyeletesét.
1954-ben a lakosság száma már 2650 fő, a testületi tagok száma 28 fő. 1956-tól Császár község területén működő ÖTE láthatja el elsődlegesen a tűzoltási feladatokat, nagyobb tűzeseteknél először a Komárom 1-es 1+5 fővel, majd Tatabánya 1-es 15 fővel vonul segíteni.
A tűzoltó egyesület 1958-tól rendelkezik rendszeresen vezetett egységkönyvvel, amibe mindent ebbe a hivatalos dokumentumba rögzített az akkor parancsnok, Beszédes Sándor. Ezeket a könyveket megtekinthetik a kiállítás anyagában. Ekkor már rendszeresen jártak kiképzésre, továbbképzésre, és innentől megkezdődtek a tűzoltó versenyek is, amelyek rendszeressé váltak, sőt már női csapattal is indultak. Lovász Mihály parancsnok vezetésével több tüzet is sikerült megfékezni. 1969-ben egy Csepel D-344 típusú gépjárműfecskendő kerül Császárra, mivel Csolnokon már nem volt rá szükség.
1975-ben 100.000 Ft-ot irányoztak elő új szertár építésére.
1983-1993 között a tűzoltó versenyeken szép császári sikerek születtek, 8 esetben I. helyezést, 2 esetben II. helyezést értek el. Az elnök Maróti Pál volt. 1984-ben a Járási tűzoltó versenyen ismét I. helyezést ért el az ÖTE,
1983-tól Nyírő Ferenc a parancsnok. 1986 igazán sikeres év nek mondható: az I. fokozatú tűzoltóversenyen Bábolnán tűzoltó gépjármű kategóriában I. helyezést ért el Császár csapata, majd Tatán gépjármű kategóriában megyei elsők lettek.
A versenyek mellett természetesen elsődleges volt a faluban kialakult tűzesetek elhárítása, a szárítónál begyulladt lucernaliszt eloltása, vagy az infralámpa okozta tűzesetek, vagy avartüzek.
Az 1989-es 100 éves évfordulóhoz közeledve május 27-én egy I. fokozatú tűzoltóversennyel ünnepeltek az Egresi réten, ahol a helyi csapat gépkocsifecskendő kategóriában I. helyezést ért el.
A 100 éves évfordulón 1989.augusztus 20-án 12 órakor történt a tűzoltó szertár elől 4 db korabeli tűzoltó kocsifecskendő vezette a menetet, amelyet a kaposvári tűzoltó múzeum ajánlott fel erre a napra. Rajta utaztak egyenruhában az egyesület idősebb tűzoltói, őket követte az egyesület gépkocsija a parancsnokkal és a helyettessel. Ekkor vették át a kiállításon is látható porcelán serleget, amelyet a megyei tűzoltó parancsnokságtól kaptak.
2007-ben a Csepel gépjárművet Magirus típusú gépjárműfecskendőre cserélték. Az átadó ünnepségre a falunapon került sor. Pályázati pénzből egyenruhákat vásárolt az egyesület, és megkezdődött a szertár felújítása is. Az elnök Mentes Zsolt , a parancsnok Szabó József volt ekkor.
Szintén megünnepeltük a 120 és 125 éves évfordulót is, a jelenlévők közül talán többen is itt voltak az akkor tartott versenyeken.
2010-ben tisztújítás volt az egyesületnél. Az elnök Egyházi Endre lett, a parancsnok Szabó József maradt 2012-ben együttműködési megállapodást kötött a Császári ÖTE a Tatabányai Hivatásos Tűzoltó parancsnoksággal. A megállapodás keretein belül a császári tűzoltók vállalják a község területén a tűzvédelmi, tűzoltási feladatokat, amelyet immár több, mint egy évszázada végeznek.
2011-ben kapcsolatba került az egyesület a flaxlandeni tűzoltókkal, és a Pompiers Alsace Solidaritével Szilvási Lajos jóvoltából, amelynek eredményeképpen rengeteg tűzoltó felszerelés érkezett, és érkezik nemcsak Császárra, hanem a térségbe, és Magyarországra.
2013. januárjában Franciaországban voltak az egyesület képviselői. Azt a gépjárművet tekintették meg, amelyet ajándéknak szántak a község tűzoltóinak. A Renault gépjárműfecskendő februárban megérkezett, majd a műszaki vizsga után rendszerbe állt. Franciaországból a Pompiers Alsace Solidaritetől Szilvási Lajos közbenjárásával gyakorlóruházatot, sisakokat, bakancsokat, sugárcsövet,szivattyút és egyéb speciális, tűzoltásra használható eszközöket kaptak, és együttműködési megállapodást kötöttünk a flaxlandeni tűzoltósággal.
A 125. évfordulóra készült el Janky Róbert: A Császári Önkéntes Tűzoltó Egyesület 125 éve című könyve, amely számos fotót, nevet és adatot tartalmaz az elmúlt évekből a vonulásoktól elkezdve, tagság névsorán át a verseny eredményekig.
Pályázatok révén felújításra került a szertár és környéke, új felszerelések, eszközök kerültek az ÖTE tulajdonába.
2016-ben megalakult a Császári mentőcsoport is, akik szintén szépen gyarapodnak a pályázati lehetőségek által.